Raptor-web logo
   Zobraz kategorie
   Skryj kategorie

Quetzalcoatlus northropi

Quetzalcoatlus northropi

Doba a místo žití: Quatzalcoatlus obýval území dnešní Severní Ameriky, ale dle odhadů by teoreticky vzato mohl cestovat napříč kontinenty. Žil před 70-66 mil let, v období křídy. První pozůstatky tohoto obřího ptakoještěra, byly nalezeny v oblasti dnešního Texasu. 

Popis: Tento ohromný ptakoještěr dosahoval výšky až 5 m, což odpovídá vzrůstu dnešních žiraf. Jeho rozpětí křídel, mohlo dosáhnout až neuvěřitelných 12 m. Jednoduchá otázka, jak tedy mohl vzlétnout? Paleontologové se domnívají, že jeho schopnost létat, umožnil specifický způsob vzletu a jeho velmi nízká váha 200-250 kg. Této lehkosti dosáhl hlavně díky dutým kostem. Pouze jeho krk dosahoval délky 2-3 m a jeho hlava úctyhodných 2,5  m. Celkově byl třikrát větší, než nejvetší dnešní žijící pták, kondor andský.

Způsob života: Dle odhadů se mohl přemisťovat na dlouhé vzdálenosti a přesouvat se spolu se svou kořistí. Jakožto většina ptakoještěrů, byl i on přizpůsobivým lovcem. To jak moc byl sociální, nemůžeme aktuálně posoudit, v důsledku nedostatku nálezů.

Potrava: maso

Kořist: Jakožto obří létavý dravec, byl schopný lovit mláďata středních i velkých dinosaurů, například sauropodů. Svou kořist lovil zcela nenáročným způsobem. Stačilo přistát u hnízdiště a chytat malá stvoření přimo z hnízd, kvůli kterým nemohla uniknout. Pravděpodobně mohl dominovat rovněž jako mrchožrout.

Zbraně: Velikost, schopnost letu a dlouhý zobák.

Podobní živočichové