Raptor-web logo
   Zobraz kategorie
   Skryj kategorie

Archeopteryx lithographica

Archeopteryx lithographica

Doba a místo žití: Náš malý opeřený dinosaurus Archeoptryx žil před 151-148 mil. let na území dnešního Německa. Pobýval výhradně v lesích, neuměl totiž létat ale pouze plachtit.

Způsob žití: Byli to samotáři (tedy kromě doby před vylíhnutím mláďete) setkávající se hlavně v období páření. Pravděpodobně nebyli teritoriální a tak se mohli v klidu potkávat každý den. Byli velmi energičtí a opatrní. Nijak nebezpeční nebyli.

Popis: Byl velký asi jako vrána a měl peří po celém těle, ale ani tak neuměl létat. Musel proto vylézt pokaždé na strom a poté seskočit a plachtit dolů. K lezení mu pomáhaly přední končetiny s velkými drápy. Byl celý černý a neměl zobák ale tlamu plnou zubů. Jeho dlouhý ocas mu pomáhal kormidlovat ve vzduchu díky čemuž se byl schopen vyhnout všem překážkám, které by mohli v lese zavazet ve volném letu.

Potrava: maso, členovci

Kořist: Živil se hmyzem a menšími živočichy.

Schopnosti: Byl rychlý, hbitý, uměl výtečně lézt po stromech a byl mistrem plachtění.

Zbraně: Zuby, drápy, rychlost.

Rodičovství: Hnízdili na stromech nebo na skalách aby lépe ochránily svá vejce či potomky. V době před vylíhnutím seděli na vejcích stejně jako dnešní ptáci nebo jiní dinosauři.

Vědecká klasifikace: Říše-živočichové, Kmen-strunatci, Třída-ptáci, Řád-Archeopterygiformes, Čeleď-Archeopterygidae, Rod-Archeopteryx.

 

Podobní živočichové